Rehabilitacja w Twoim domu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom , prowadzimy terapię w domu pacjenta.

Działamy na terenie gminy Zabierzów i Krakowa

Rehabilitacja funkcjonalna w zakresie dysfunkcji:

– dolegliwości bólowe kręgosłupa (rwa kulszowa, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, stany po urazach)

– rehabilitacja ortopedyczna m.in.: stany po artroskopii, amputacjach, endoprotezoplastyce, stany po złamaniach, skręceniach, stłuczeniach, przeciążenia mięśni – stożek rotatorów, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano biegacza, cieśń nadgarstka, urazy ręki

– dolegliwości stawów obwodowych (choroba zwyrodnieniowa, zaniki i osłabienia mięśni, stany pourazowe)

– rehabilitacja osób z chorobami reumatycznymi m.in.: RZS, ZZSK, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i biodrowych

– rehabilitacja pooperacyjna (po zabiegach chirurgicznych typu artroskopia, stabilizacja kręgosłupa, endoprotezoplastyka, zespolenia, rekonstrukcje więzadeł i ścięgien)

– rehabilitacja neurologiczna m.in.: stany po udarze mózgu, choroba Parkinsona, SM, polineuropatie, choroba Alzheimera, bóle kręgosłupa, dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa.

-rehabilitacja dziecięca, korekcja wady postawy m.in.: skoliozy, plecy okrągłe, plecy płaskie, kolana koślawe, szpotawe, płaskostopie, stopa końsko-szpotawa

 

Metody rehabilitacji

PNF
Leczenie ukierunkowane jest na odtworzeniu konkretnej funkcji ruchowej, utraconej w wyniku procesu choroby. Metoda znajduje zastosowanie w bardzo wielu jednostkach chorobowych (ortopedia, neurologia). Skuteczna także w pediatrii, a w szczególności w wadach postawy. Zastosowanie ma w treningu poszczególnych funkcji u osób starszych.
Mc Kenzie
Stosowana w przypadkach dolegliwości bólowych kręgosłupa powstałych na skutek urazu lub zespołów przeciążeniowych. Metoda ta także znajduje swoje zastosowanie w terapii bólu. Celem metody jest przywrócenie pełnej możliwej funkcji zaburzonym strukturom, co zabezpieczy pacjenta przed kolejnym pojawieniem się problemu bólowego.
Terapia taktylna
W czasie terapii stosuje się specjalne techniki stymulacji, które pobudzają oraz przygotowują receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych. Terapia ta zwiększa świadomość ciała i reguluje zaburzenia skóry w odbiorze wrażeń dotykowych. Działa relaksująco i wyciszająco na układ nerwowy. Obniża poziom stresu. Reguluje reakcje mózgu na informacje pochodzące ze skóry i mięśni.

Terapia taktylna jest skutecznie wykorzystywana u dzieci, jak i dorosłych z porażeniem mózgowym, autyzmem, zachowaniami agresywnymi, lękami i fobiami, opóźnieniami w rozwoju umysłowym, nadpobudliwością psychoruchową, trudnościami w nauce, dysleksją, ADHD, ADD zaburzeniami mowy, zaburzeniami integracji sensorycznej.

SI
Terapia integracji sensorycznej to uczenie mózgu prawidłowej integracji danych sensorycznych. Uczenie się jest cechą indywidualną. Na efektywność terapii wpływa: nasilenie i głębokość dysfunkcji, wewnętrzny popęd i motywacja dziecka do pracy, intensywność sesji oraz zaangażowanie i zrozumienie rodziców.
Tapeing
Jest to inaczej posługiwanie się specjalnymi taśmami naklejanymi na skórę w celach leczniczych. Używa się taśm sztywnych oraz rozciągliwych. Przyklejone w odpowiedni sposób dają zamierzony skutek, taki jak np. redukcja bólu i obrzęku, korekcja złej postawy, ograniczenie nadmiernego ruchu w stawach, wspomaganie mięśni, a nawet zmniejszanie rozmiaru blizny pooperacyjnej. Poprzez to, iż taśmę nosimy przez kilka dni miejsce bólowe jest poddawane cały czas terapii.
Masaż
Masaż jest metodą leczenia fizykalnego objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Zadaniem masażu jest poprawa stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. Wywiera on pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Stwierdzono, że spośród znanych metod masażu, masaż klasyczny jest najskuteczniejszy w leczeniu chorób narządu ruchu. Zwykle wykonywany jest masaż częściowy np. grzbietu, kończyn oraz masaż całościowy – całego ciała. Działa przeciwbólowo, polepsza odżywienie tkanek, regeneruje mięśnie, zwiększa ich elastyczność i sprężystość. Poprzez przyspieszenie przemiany materii redukuje tkankę tłuszczową. Uaktywnia przepływ krwi i limfy. 
Terapia manualna
Polega na badaniu i leczeniu kręgosłupa i stawów obwodowych. Za pomocą specjalnych technik mobilizacji, manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzona mechanikę stawów, co przyczynia się do zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.
Neuromobilizacje
Metoda terapeutyczna służąca do redukcji objawów związanych z podrażnieniem nerwów obwodowych. Polega na napinaniu lub uruchamianiu nerwów przez odpowiednie kombinacje ustawień i trakcji. Uwięźnięty nerw powoduje zwykle zaburzenia czucia, takie jak mrowienie czy pieczenie. Najbardziej znanym przypadkiem jest zespół kanału nadgarstka, który zwykle jest od razu operowany, chociaż wcześniejsza rehabilitacja tą metodą mogłaby temu zapobiec.
Poizometryczna relaksacja mięśni
Stosuje się ją w przypadku przykurczy mięśniowych. Od tradycyjnego rozciągania różni się zastosowaniem odpowiednio dobranych izolowanych pozycji dla poszczególnych mięśni oraz aktywnym udziałem pacjenta w formie kontrolowanych skurczów izometrycznych.

 

Ćwiczenia, które stosujemy

Ćwiczenia bierne
W budowie. Przepraszamy.
Ćwiczenia czynne w obciążeniu
W budowie. Przepraszamy.
Ćwiczenia czynno-bierne
W budowie. Przepraszamy.  
Ćwiczenia oporowe
W budowie. Przepraszamy.
Ćwiczenia izometryczne
W budowie. Przepraszamy.
Ćwiczenia przy użyciu sprzętu Thera-Band
W budowie. Przepraszamy.  
Ćwiczenia oddechowe
W budowie. Przepraszamy.  
Ćwiczenia relaksacyjne
W budowie. Przepraszamy.  
Nauka chodzenia
W budowie. Przepraszamy.  
Ćwiczenia pionizacyjne
W budowie. Przepraszamy.  
Streching/rozciąganie
W budowie. Przepraszamy.  
Ćwiczenia w czynnościach samoobsługi
W budowie. Przepraszamy.